Expozice

 Zámek Zbiroh je otevřen celoročně, a proto své milé návštěvníky a hosty rádi přivítáme i v zimních měsících. 

***************

V rámci zámeckého okruhu Vám nabízíme poutavý příběh historie hradu a zámku Zbiroh, tajuplné minulosti rytířů templářského řádu a okolností téměř dvacetiletého zdejšího pobytu Alfonse Muchy, včetně návštěvy jeho tehdejšího ateliéru, v kterém mimo jiné vznikla kompletní Slovanská epopej.

Na zámku Zbiroh můžete v letní turistické sezoně navštívit také hradní prohlídkový okruh, který je především exteriérový a návštěvníky seznamuje s podzemními a jinak vzácnými prostory původního románsko-gotického hradu. Na letošní zimní sezonu jsme ho upravili tak, aby byl alespoň částečně přístupný i v průběhu chladných měsíců.

Pokud se rozhodnete pro jeho návštěvu, rozhodně se však oblečte tepleji a po prohlídce Vám doporučíme horký šálek kávy z orientálních dálek nebo pravého anglického čaje v naší útulné restauraci U Rudolfovy kratochvíle.

Speciální nabídka prohlídky hradních částí v průběhu zimní sezony zámku Zbiroh

I v průběhu zimních měsíců můžete navštívit nejstarší hradní části a nahlédnout tak do míst, která jsou opředena mnoha záhadami.

Pro návštěvníky a hotelové hosty jsme připravili možnost projít některými částmi hradního okruhu, který v zimních měsících z technických důvodů uzavíráme.

Vydáte se na komorní procházku starým hradem a navštívíte jeho nejatraktivnější místa. Vstoupíte do ztichlého prostoru původního hradního nádvoří, kterému dominuje nejstarší hlásná věž u nás zbudovaná na jaspisové skále. Zavedeme Vás do útulného ticha perly gotického hradu – kaple Nanebevzetí Panny Marie. Dále nahlédnete do útrob nejhlubší studny v celé Evropě a seznámíte se s jejími tajemstvími.

Přiblížíme Vám období, kterému vévodila secese, a zámek se stal domovem pro jejího nejslavnějšího představitele – Alfonse Muchu. Ten na zámku mimo jiné vytvořil také řadu fotografií. Některé z nich vystavujeme v zámeckém šenku. Pod jeho podlahou se však skrývá další tajemství, a to kobka, v které byli vězněni významní představitelé protestantského hnutí v Čechách 17. století. Nakonec Vás zavedeme do zámeckých sklepů, ermitáže, která proslula jako dějiště tajných rituálů příslušníků SS.

Prohlídka tajemných míst se koná vždy odpoledne od 15 hodin a trvá asi 50 minut. Vstupenka je 200 Kč pro dospělou osobu.

********

Zámek Zbiroh a Templáři

Zámek Zbiroh v souvislosti s rytíři templářského řádu proslul především díky výstavě Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů, která se konala v roce 2012. Po téměř půlročním období, kdy jsme všichni žili templáři a jedinečnou výstavou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů, se na zbirožský zámek vrátila původní expozice. Řada exponátů, které tvořily součást templářské výstavy však zdi zámku neopustila, a tak mohou nyní návštěvníci zhlédnout původní expozici obohacenou o některé výjimečné ukázky historie templářského řádu.

Patří mezi ně například původní žeton, předchůdce bankovního systému. Renesančnímu salonku dominuje špičková kopie stěžejního exponátu výstavy Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů, tzv. Lukánská deska; autoportrét Leonarda da Vinci. Jedná se o nedávno objevený obraz, který byl vůbec poprvé vystaven mimo území Itálie právě na zámku Zbiroh! 

Otevírací doba zámku je pondělí až neděle od 10.00 do 18.00 hod (poslední prohlídka v 17.00). 

                   ******

pondělí až neděle

prohlídky v každou celou hodinu.

Návštěvy skupin je vhodné dohodnout předem na tel. 371 784 598, případně na email info(at)zbi­roh.com. Skupinám nad deset osob poskytuje při hromadné platbě slevu ve výši 10 procent.

Objednejte si prohlídku našeho zámku již dnes. Těšíme se na Vás!

 

Více o historii zámku Zbiroh 

**************

V zimním čase jsme si pro Vás připravili ještě jednu specialitu - noční prohlídku zámku Zbiroh!

Toužíte projít starým hradem a interiéry renesančního křídla zámku v čase, kdy ožívají legendy a osudy Zbirohu z dob Přemysla Otakara II., Karla IV. nebo Rudolfa II.? Noční atmosféra jen umocní a rozehraje výrazy tváří na staletých sochách a umocní tajemství, jimiž jsou opředeni Rytíři Templářského řádu.

Co prohlídka obsahuje:

S průvodcem projdete poutavým příběhem historie hradu a zámku Zbiroh v rámci stálé expozice, navštívíte Strousbergův, Zednářský i Secesní salonek a procházku interiéry zámeckého křídla uzavřete v monumentálním a velkolepými křišťálovými lustry nádherně nasvíceném Muchově sále. Z tohoto nejreprezentativnějšího prostoru celého zámku budou Vaše kroky již směřovat do nejstarších částí původního románsko-gotického hradu.

Rázem se totiž ocitnete na druhém hradním nádvoří a tudíž o šest set let v minulosti, v dobách, v nichž objevujeme první písemné zmínky o existenci zbirožského hradu na skalním ostrohu. Setmělým a ztišeným nádvořím vstoupíte do kouzelné gotické kaple Nanebevzetí Panny Marie a nahlédnete do útrob nejhlubší studny v Evropě, jednoho ze záhadných tajemství hradu.

Výše vstupného:

Výše vstupného  je 350 Kč pro dospělou osobu, 250 Kč je cena pro studenty a dětská vstupenka stojí 150 Kč. Rodinné vstupné je 750 Kč.

Časy prohlídek:

Prohlídka vychází nejdříve ve 19.00, její začátky přizpůsobujeme však ročním obdobím a tedy době západu slunce.

Pro bližší informace a rezervace kontaktujte pokladnu zámecké expozice:+420 371 784 598 nebo GSM: +420 602 527 632. Případně piště na email info@zbiroh.com.

 

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA

Na zámku Zbiroh provázíme návštěvníky v zásadě dvěmi prohlídkovými trasami – zámeckým a hradním okruhem (hradní okruh je v provozu od května do října).

Prohlídky obou okruhů probíhají v doprovodu odborných průvodců a jsme schopni je zajistit kromě českého, také v anglickém, německém, italském, francouzském, španělském a ruském jazyce.

Cena za cizojazyčnou prohlídku je 230 Kč pro dospělou osobu (zámecký okruh) a 320 Kč (hradní okruh). Cena snížené vstupenky je v tomto případě 150 Kč (zámecký okruh) a 250 Kč (hradní okruh).

 

Zámecký okruh – prohlídka zámecké expozice

Provedeme Vás historií zbirožského zámku od dob jeho vzniku na sklonku 12. století až do jeho novodobých dějin. Prohlídka zahrnuje ukázky nálezů z hradní studny, Strousbergův salonek, Zednářský salonek s zednářskými ceremoniemi a Secesní salobnek zahrnující tvorbu Alfonse Muchy. Dále navštívíte jedinečné prostory monumentálního Muchova sálu, ve kterém Alfons Mucha, člen Zednářů, namaloval své nejznámější dílo “Slovanská epopej”.

Cena prohlídky:

Dospělí 150,– Kč

Děti do 6 let zdarma

Děti od 6 do 15 let 60,– Kč

Děti od 6 do 15 let v org. skupinách 50,– Kč

Studenti do 26 let a dospělí nad 65 let 90,– Kč

Rodinné – 2 dospělí a 2 děti do 15 let 310,– Kč

Rodinné – každé další dítě 10,– Kč

Cizojazyčné s elektronickým průvodcem 180,– Kč

 

Hradní okruh – Okruh za tajemstvím

Zahrnuje tajemstvím opředené místnosti. Ermitáž proslulou tajnými rituály nacistických skupin SS. Kobku, která zde sloužila jako vězení. Doživotí si na Zbirohu odpykávali vlastizrádci a nejvyšší představitelé stavovského povstání. Dále vystoupáte na hlavní útočištnou věž z počátku 13. století. Navštívíte jednu z nejstarších hradních kaplí na našem území, s původními gotickými freskami v její nejstarší části. Nakonec Vás zavedeme do místního unikátu a tajemného prostoru hradní study, která se svou hloubkou 163 metrů představuje nejhlubší ručně hloubenou studnu v Evropě vůbec!

Okruh je maximálně pro cca 10 osob, proto především v průběhu víkendových dnů doporučujeme si vstupenky rezervovat. Učinit tak můžete na tel. čísle 371 784 598, případně na emailu info(at)zbi­roh.com, kde Vám rovněž poskytneme informace o dostupnosti tohto okruhu, která může být především o sobotních dnech, kdy se v hradní kapli odehrávají svatební obřady, omezená. Kontaktujte nás, prosím, ohledně bližších informací. Děkujeme za pochopení.

Prohlídky se uskutečňují v letní turistické sezoně vždy v 11. a 15. hodin.

Dospělí 250,– Kč

Děti do 6 let zdarma

Děti od 6 do 15 let 70,– Kč

Děti od 6 do 15 let v org. skupinách 60,– Kč

Studenti do 26 let a dospělí nad 65 let 150,– Kč

Rodinné – 2 dospělí a 2 děti do 15 let 520,– Kč

Rodinné – každé další dítě 10,– Kč

 

Jméno   *
E-mail   *
Předmět   *
Vaše sdělení   *

Spolupracujeme :

Profesionální cizojazyčný průvodce